Årsmöte i Piteå den 11/2 2005

”Vad är väl ett årsmöte? Dötrist… långtråkigt… eller… alldeles, alldeles…” Ja, resten får var och en fylla i som var närvarande på årsmötet för Luleå Stifts Kyrkomusikerförening i Kyrkcenter i Piteå den 11 februari 2005. För mig personligen så åkte jag hem den dagen berörd på flera sätt och med ny inspiration inför mitt arbete.

Dagen inleddes med goda räkmackor och den välgörande möjligheten till samtal med kollegor från när och fjärran, både gamla och nya bekantskaper. Därefter tog det stadgeenliga årsmötet vid, och ordförande Ursula Grönlund kunde nöjt konstatera att alla kategorier var närvarande; kyrkomusiker i församlingstjänst, fristående medlemmar, pensionerade samt studerande. Totalt drygt 20 personer var där, en dock liten procentandel av det totala antalet medlemmar i föreningen.

Förutom de formella punkterna på dagordningen och valen, som denna gång löste sig tämligen smärtfritt med omval på de flesta poster, ägnade årsmötet en del tid åt viktiga frågor som arbetsmiljö, kyrkomusikens framtid, utbildningar mm. En del av dessa samtal hade sin utgångspunkt i årsberättelser och motioner.

Det formella årsmötet avslutades vid lunchtid, och medlemmarna bjöds på mat på en thailändsk restaurang tvärsöver gatan.

årsmöte 2005årsmöte 20052

Tiden efter lunch fram till fikat fick vi möjlighet att möta Leif Nahnfeldt och hans tankar kring arbetet med gudstjänsten, inspirerat av Iona Community på Skottland. Vi sjöng ett flertal sånger tillsammans, både sånger från Iona och sånger komponerade av honom själv, sånger som vuxit fram ur ett sammanhang, av ett behov. Vi utmanades även att översätta sångtexter som ”Kyrie” och använda ord ur våra egna liv. Men seminariet fick oss inte minst att tänka på processen fram till den ”färdiga” gudstjänsten, en process där många får vara delaktiga och skapa, och därigenom beröra var och en på djupet.

Dagen avslutades med att vi förflyttade oss till Piteå Stadskyrka där föreställningen ”Maria Magdalena – den första aposteln” framfördes av Magdalena Ljunggren, drama, och Kerstin Baldwin, orgel och cembalo. Vi förflyttades inte bara i rum utan också i tid och fick möta Maria Magdalena och hennes berättelse om Jesu liv och den första påsken. En föreställning som jag tror lämnade få oberörda.

Efter några timmars samvaro återvände vi så tillbaka till våra egna sammanhang, med erfarenhet av allt annat än ett dötrist årsmöte – eller vad säger du?

Text: Mona Nykänen, kantor Bergnäskyrkan Nederluleå församling.
Foto: Mikael Hellgren, Arvidsjaur.