Höstmöte 27/10 2016
Välkomna till HÖSTMÖTE den 27 oktober kl 9-12 i
i Oscars församlingshem, Fredrikshovsgatan 8
Visst har vi väl alla någon gång skrivit ett stycke musik?
Till en mässa eller en konsert?
Som inte är utgivet men som sjungs i just din kyrka?
På höstmötet den 27 oktober har du möjlighet att presentera det du skrivit för dina kollegor.
Eftersom det säkert är många kollegor som vill presentera sin musik så begränsar vi antalet stycken till tre per person.
Villkoret är att musiken inte är utgiven tidigare och är ”bruksmusik” för barn/ungdomar eller vuxna – kör/orkester/blåsare/orgel. Du samtycker till att stycket sprids till andra kyrkomusiker i Stockholm.
Tveka inte, ta chansen att sprida din musik!
Lars Fredén i styrelsen kommer att sammanställa ett kompendium med alla stycken inför höstmötet, så maila dina alster till: lars.freden@svenskakyrkan.se. Sista inlämningsdag är den 18 oktober.
Under mötet får vi också, förutom att träffa kollegor, information från Per Rönnblom, stiftsombud,
samt från ombudsmötet som hölls den 21-22 oktober.
Och: representanter från STIM kommer och ger information om det nya avtalet mellan STIM och Svenska kyrkan som gäller från 2016 och framåt.
09.00 Kaffe och macka
09.30-12.00 Program
Anmälan senast den 17 oktober till ewa.lena.kansbod@svenskakyrkan.se eller via SMS: 076-851 99 18
Du vet väl att du har rätt till ledighet från ditt vanliga arbete fem timmar/år för facklig information samt att du även kan använda dina fortbildningstimmar för möte med kollegor/information
(efter överenskommelse med arbetsgivaren, förstås)
Välkomna!
Styrelsen via
Ewa Lena Kansbod, ordförande Stockholms Stifts kyrkomusikerförening
PS: nästa möte med föreningen blir Årsmötet den 23/1 2017 kl 10.30-12.00 i Gustav Vasa församling. Då bjuder vi på lunch. DS.
Comments off
