Archive for mars, 2022

Inbjudan kyrkokörens historia+Gratis middag för KMR

Inbjudan till heldag om kyrkokörens historia 20 april på KMH. Många av er har redan fått denna information från stiftsmusikern, men eftersom även Stockholms stifts kyrkomusikerförening är medarrangör har vi beslutat att låta detta vara vårens medlemsarrangemang och därmed bjuder vi deltagande medlemmar på den festlighet med mingel och middag som avslutar dagen.

 

Dagen innehåller bokrelease, panelsamtal, konsert mm, och detaljerat program finns i bifogade fil.

 

”De svenska kyrkokörerna representerar med sina 90 000 sångare den största, men hittills kanske mest outforskade körgruppen i Sverige. Nu finns boken som berättar historien om hur dessa körer växer fram.
Onsdagen den 20 april firar vi att sex års forskning gått i mål”

 

Anmäl senast 15 mars. Anmälningsformulär hittar du via nedanstående länk. I rutan ”Företag/organisation/lärosäte/privatperson” skriver du KMR i Sthlm + din församling.

 

Fakturan ska då gå direkt till föreningen.

 

Är du medlem och redan har skickat iväg anmälan? Skicka då ett mail till undertecknad så löser jag det med Wessmans som sköter faktureringen. Skulle det ändå dyka upp en faktura så vidarebefordra den till mig så dubbelkollar jag med Wessmans.

 

Anmäl dig senast 15 mars här: https://www.kmh.se/kyrkokorhistoria Först till kvarn gäller – antalet deltagare är begränsat.

 

Med vänliga hälsningar

 

Styrelsen
Anders Frisk, ordförande

Comments off

Årsmötesprotokoll

finns på sidan Föreningen och stadgar

Comments off