Kontakta oss

Förbundskassör
Olle Heverius
Kiselvägen 3, 341 34 Ljungby

076-856 91 46
olle.heverius@kmr.se

Medlems- och prenumerantsregister, webmaster
Jonas Tobin
Bollestad 220, 442 93 Kareby

070-447 16 41
register@kmr.se
webmaster@kmr.se

Övrig post till förbundet
KMR, Nils-Gunnar Karlson
Ydrevägen 2, 575 35 Eksjö

kmr@kmr.se

Kyrkomusikernas Tidning
red. Karin Wall-Källming
Atterbomsvägen 16
595 75 Boxholm

070-886 95 25
kmt@kmr.se

Ansvarig utgivare
Nils-Gunnar Karlson

Förbundsstyrelse

Förbundsordförande
Nils-Gunnar Karlson, Ydrevägen 2, 575 35 Eksjö
Tel: 0381-66 23 19 nils-gunnar.karlson@kmr.se

Vice förbundsordförande
Kerstin Odeberg, Rossaredsvägen 641, 439 72 Fjärås
0300-43 11 09 kerstin.odeberg@kmr.se

Ledamot
Pernilla Radborn, Nypongatan 3, 661 42 SÄFFLE
a 0533-69 13 14 pernilla.radborn@kmr.se

Förbundskassör
Olle Heverius, Kiselvägen 3, 341 34 Ljungby
076-856 91 46 olle.heverius@kmr.se

Förbundssekreterare
Ann-Margreth Nyberg, Repslagaregatan 4, 241 32 ESLÖV
a 0413-34 70 00, m 072-593 20 11 ann-margreth.nyberg@kmr.se

Ledamot
Marie Olhans, Armégatan 5, 171 69 Solna
08-442 51 21 marie.olhans@svenskakyrkan.se

Ledamot
Ulric Andersson, Domkyrkoplan 5-7, 753 10 Uppsala
018-430 36 54 (även mobil) ulric.andersson@svenskakyrkan.se

Ersättare styrelsen

Carolina Söderberg (ersättare för Nils-Gunnar Karlson)
Fältspatstigen 12, 977 53, LULEÅ
a 26 47 75 m 072-222 54 56, carolina.soderberg@svenskakyrkan.se

Karl-Magnus Jansson (ersättare för Kerstin Odeberg)
Vårhemsgatan 24, 702 17, ÖREBRO
b 019-25 45 19 m 019-15 46 21, karl-magnus.jansson@svenskakyrkan.se

Stefan Lindblom (ersättare för Ann-Margreth Nyberg)
Sysslomansgatan 28, 415 74, GÖTEBORG
a 031-17 98 77 m 072-247 31 60, stefan.lindblom@kmr.se

Mattias Bäck (ersättare för Olle Heverius)
Mats Ers väg 4, 785 30, GAGNEF
a 0247-449 42 m 076-940 69 42, mattias.back@svenskakyrkan.se

Anne Dungner Hjellström (ersättare för Ulric Andersson)
a 0498-40 49 07
anne.dungner@svenskakyrkan.se

Helena Ambertsson (ersättare för Pernilla Radborn)
Husaby kyrkby Prästgårdsflygeln, 533 95 Götene
a 0511-285 22 m 0709-75 39 32, helena.ambertson@svenskakyrkan.se

Lena Severin (ersättare för Marie Olhans)
Bjärme 404, 84593 Fåker
a. 063-140376 m 076-10 99 223, lena.severin@svenskakyrkan.se

Förhandlingsombud inom Sveriges Lärare
Uppsala stift
Daniel Edoff
Sveagatan 45, 761 44 Norrtälje
Tel 072 526 49 90, daniel.edoff@kmr.se
Linköpings stiftNO
Marie Hallingfors
Västerby Lövudden 1, 617 92 Norsholm
Tel. 0121-307 74, 070-206 98 91, marie.hallingfors@kmr.se
Linköpings stiftSV
Nils-Gunnar Karlson, Ydrevägen 2, 575 35 Eksjö
Tel. 0381-66 23 19, nils-gunnar.karlson@kmr.se
Skara stift
Karin Ekenvi, Lingonstigen 1, 532 74 SKARA
Tel. 073-373 30 16, karin.ekenvi@kmr.se
Strängnäs stift
Helena Wanrud, Segelmakargatan 10, 611 64 Nyköping
Tel. 0708 – 78 80 82, helena.wanrud@kmr.se
Strängnäs stift
Susanne Sand, Ruddammsgatan 19, 647 30 Mariefred
076-803 55 03, susanne.sand@svenskakyrkan.se
Strängnäs stift
Karl-Magnus Jansson, Vårhemsgatan 24, 702 17 Örebro
m 019-15 46 21  m 076-026 14 26 karl-magnus.jansson@svenskakyrkan.se
Västerås stift – Västmanland/Närke, FFM i kontr 0501-0504, 0515
Mattias Bäck, Mats Ers väg 4, 785 30 GAGNEF
a 0247-449 42 m 076-940 69 42 mattias.back@kmr.se
Västerås stift – Dalarna, FFM i kontr 0506-0512
Erik Tinnis, Västanvik, Siljansnäsvägen 158, 793 Leksand
a 0248-736 75 m 076-806 22 03, erik.tinnis@kmr.se
Västerås stift – Förhandlingsombud för skolor
Maria Wahlberg, 070-260 93 37, maria.wahlberg@grytnasfriskola.se
Växjö stift – kontr 0601, 0603, 0613
Olle Heverius, Kiselvägen 3, 341 34 Ljungby
Mobil 0768-56 91 46, olle.heverius@kmr.se
Växjö stift kontr 0606, 0609, 0612, 0615
Johannes Friberg, Hemmesjö prästgård, 355 75 ÅRYD
Tel. 070-157 03 22, johannes.friberg@kmr.se
Lunds stift
Annika Stoltz, Gullregnsvägen 46, 271 99 Ystad
070-311 93 19, annika.stoltz@kmr.se
Lunds stift
Elisabeth Mattisson, Vallmovägen 5, 371 63 LYCKEBY
m 0768-54 63 35, elisabeth.mattisson@kmr.se
Lunds stift
Maria Jönsson, Gunnarp 130, 243 72 Tjörnarp
070-602 31 83, Maria.jonsson3@svenskakyrkan.se
Göteborgs stift – kontr 0812, 0813, 0815
Kerstin Odeberg, Rossaredsvägen 641, 430 33 Fjärås
0300-43 11 09, kerstin.odeberg@kmr.se
Göteborgs stift – kontr 0801, 0804, 0805, 0806, 0808, 0810, 0815, 0816, 0818, 0897
Stefan Lindblom, Sysslomansgatan 28, 415 74 GÖTEBORG
Tel 031-179877, 0722-473160, stefan.Lindblom@kmr.se
Göteborgs stift – kontr Göteborg södra och Lerums församling
Maria Wall, Gamla Kronvägen 36, 433 33 Partille
Tel 031-340 42 84, 076-1425249, maria.wall@svenskakyrkan.se
Karlstads stift
Pernilla Radborn, Nypongatan 3, 661 42 SÄFFLE
a 0533-69 13 14 pernilla.radborn@kmr.se
Härnösands stift Y (Östra)
Maria Robertson, Rosenbäcksallén 23 A, 871 61 Härnösand
Tel. 070-236 19 93, 0612-855 00, maria.robertson@kmr.se
Härnösands stift Z (Jämtland-Härjedalen)
Anna Tirén, Häggvägen 13, 832 54, FRÖSÖN
Tel 063-14 03 26, m 073-807 11 88, anna.tiren@svenskakyrkan.se
Luleå stift – AC
Friederike Kirchner, Vallnäsvägen 29, 923 32 STORUMAN
a 0951-265 07, m 070-569 32 58, friederike.kirchner@kmr.se

Jonas Östlund,
Björnbärsvägen 123, 904 35 UMEÅ
Tel 070-645 75 79, jonas.ostlund@svenskakyrkan.se
Luleå stift – BD
Christiane Rödder Steiner, Sörbyvägen 10, 944 31 Hortlax
070-283 62 30, christiane@kmr.se
Visby stift
Linnea Tibell, Violvägen 5, 621 50 Visby
Mobil 073-073 84 30, linnea.tibell@gmail.com
Stockholms stift – FFM Stockholms Domkyrkokontrakt, Lidingö församling, Sollentuna församling
Susanne Sand, Ruddammsgatan 19, 647 30 Mariefred
076-803 55 03, susanne.sand@svenskakyrkan.se
Stockholms stift FFM Botkyrka förs, Haninge pastorat, Engelbrekts församling
Åsa Schmidt, Grenljusbacken 17, 117 65 Stockholm
08-505 81 551, 070-786 08 64, asa.schmidt@kmr.se
Stockholms stift – FFM Värmdö och Birka kontrakt, Bromma, Västerleds, Vällingby, Spånga-Kista och Skärholmens församlingar
Carin Horovitz, Rudsjövägen 35, 131 47 Nacka
Mobil 0709 – 12 37 97, carin.horovitz@svenskakyrkan.se

Stockholms stiftFFM Roslags kontrakt, Eds, Hammarby, Fresta, Järfälla och Hässelby församlingar
Ewa Lena Kansbod, Götavägen 29, 191 34, SOLLENTUNA
076-851 99 18, ewa.lena.kansbod@kmr.se

Stockholms stift – FFM Högalid, Oscar, Solna, Sundbyberg, Vällingby, Spånga-Kista, Hedvig Eleonora och Skärholmens församlingar
Fredrik Roste, Fältvägen 13, 132 35, SALTSJÖ-BOO
m 073-960 75 13, fredrik.roste@kmr.se
Stockholms stift – FFM Huddinge pastorat, Vantörs, Danderyds, Tyresö, Brännkyrka, Hägersten, Maria, Katarina och Sofia församlingar, Enskede kontrakt
Maria Bergström, Kolonilottsvägen 13, 137 58, TUNGELSTA
m 0706-16 99 25, maria.bergstrom@kmr.se